Fimar, farklı sektörlere de girecek

Fimar, farklı sektörlere de girecek

Türkiye’de mermer sektöründe ilk beş firma arasında yer alan Fimar Mermer, bu yıl sonuna doğru mermer sektörü dışında farklı sektörlere de geçiş yapacak.
Türkiye’de mermer sektöründe ilk beş firma arasında yer aldıklarını vurgulayan Fimar Mermer Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Emmioğlu, kaliteden ve çalışana verilen değerden ödün vermeden sektör liderliğini hedeflediklerinin altını çizdi. Bu yıl sonuna doğru mermer sektörü dışında farklı sektörlere de geçiş yapacaklarını bildiren Emmioğlu, “Mermer ve mozaik üretiminde kaliteli, güvenilir ürünler üretiyor ve her geçen gün müşteri portföyümüzü de artırıyoruz. Bunun yanında tarım, hayvancılık, petrol ve termal tesis yatırımlarımızla insanların ihtiyaçlarına cevap verme arzusu içindeyiz” açıklamasını yaptı.
Temmuz ayında tarım ve hayvancılık tesislerinin faal duruma geçeceğini ileten Emmioğlu, sonraki aşamada istedikleri sonuçları elde etmeleri durumunda yan mamullerin de üretimi için entegre tesisler kurmayı planladıklarını söyledi. Bu sayede Türkiye ekonomisine ve istihdama katkı sağlamış olacaklarını belirten Emmioğlu, “Fimar Mermer olarak hep ileriyi hedefliyor ve çok yüksek idealleri ön planda tutuyoruz” dedi.
1986 yılında kurulan firmalarının şu anda 4 bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere 17 bin 683 metrekare açık alanda faaliyetlerine devam ettiğini açıklayan Mustafa Emmioğlu, üç adet fabrikalarını yanı sıra bir adet mermer mozaik tesisi ile dört adet de mermer ocaklarının bulunduğunu kaydetti. 2010 yılında 1 milyon 200 bin metrekare ebatlı mermer ürettikleri bilgisini veren Emmioğlu, 100 bin metreküpte ham ürün yani, blok mermer ürettiklerini iletti.
Sürekli olarak firmalarında çalışan 550 kişiye istihdam sağladıklarının altını çizen Emmioğlu, “Bu sayı ocaklarımızın tam kapasite ile çalıştığı yaz dönemlerinde 750-800’e kadar ulaşıyor. Firmamız bünyesinde bulunan makine teçhizatlarımız olsun, ağır iş makinelerimiz olsun hepsi son dönemin teknolojisine ait makinelerdir” şeklinde konuştu.
“Ürünlerimizin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz”
Ürünlerinin yaklaşık olarak yüzde 70’ini ihracata kalan yüzde 30’luk kısmını da iç pazara sunduklarını açıklayan Emmioğlu, Arap ülkeleri ve Çin başta olmak üzere 40’a yakın ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti. Almanya, Azerbaycan, Suriye ve Kore de depo ve satış temsilcilerinin bulunduğunu aktaran Emmioğlu, “Firma olarak yabancı müşterilerimizle doğrudan temasa geçme ve müşteri sıkıntılarını dinleyip hemen müdahale etmeyi amaçlıyoruz. Her geçen gün birimlerimizin sayısını artırarak tüm dünya ülkelerine yayılmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Yaşanan ekonomik krizin yoğun ticari ilişkili oldukları Çin ve Arap ülkelerinde fazla etkili olmadığı tespitinde bulunan Mustafa Emmioğlu, dolayısıyla krizin firmalarını da fazla etkilemediğini belirtti.
Ancak Almanya temsilcilikleriyle yer aldıkları Avrupa pazarında krizin, yeni müşteri kazanma çalışmalarını sekteye uğrattığını dile getiren Emmioğlu, yeni pazarlar ve müşteriler kazanmak için uluslararası fuarlara katılmaya devam ettiklerini bildirdi.
“Ön yargı ile karşılanıyoruz”
Açıklamalarında sektörün sıkıntılarına da değinen Mustafa Emmioğlu, şunları söyledi: “Özellikle ocak açarken ve işletmecilik yaparken devlete ve resmi kurumlara karşı her türlü taahhüdü vermemize rağmen, medya tarafından ocakların hakkıyla tanıtılmamasında dolayı, yöre halkı tarafından ön yargı ile karşılanıyoruz.
Bu durumda ocak çalışmalarımızı olumsuz yönde etkileniyor. Ancak son çıkan maden kanununun, işi hakkıyla yapan madenci ve mermerciler açısından olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim çantacılık diye tabir ettiğimiz madenci ve mermercilerin işleri zorlaştı ve piyasadan silinmelerinin önü açıldı.”
Kaynak: http://www.kobiden.com/fimar-farkli-sektorlere-de-girecek_11184_haber.html