ISO 9001-14001-18001 Belgelendirme Töreni

ISO-9001-14001-18001-Belgelendirme-Töreni

Şirketimiz 40 ülkeyi aşan ihracatla Türkiye’de önde gelen firmalar arasındadır.

Fimar Mermer Ocak İşletmeciliğinde Türkiye de bir ilk olarak ISO 9001-14001-18001 belgelerini almaya hak kazanmıştır.

Belgelendirme töreni, 28.11.2012 Çarşamba günü saat 10.00’da Saraydüzü Kışlası Salonunda yapıldı. Törene, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Vali Yardımcısı Hasan Kılıçkaya, Suat Seyitoğlu, Nevzat Sinan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt, İl Müftümüz İsmail İpek, işadamları ile daire müdürleri ve diğer davetliler katıldı.

Açılış konuşmasında; “Fimar Holding çatısı altında faaliyet gösteren Fimar Mermer Madencilik Anonim şirketi Ocak İşletmeleri Türkiyede bir ilki gerçekleştirerek, Amasya, Mersin ve Karamandaki Mermer Ocakları için ISO 9001 Yönetim Kalite Sistemi ISO 14001 çevre Yönetim Sistemi, ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazanmıştır. TSE Başkanımızın birazdan huzurlarınızda işletmemize takdim edeceği belgelendirmeler ile ilgili hazırlamış olduğumuz törenimize katılımlarınızın bizleri onurlandırdığını belirterek hepinizi saygı ile selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Mermer Atölyeciliği ile 1986 yılında başlamış olduğumuz doğaltaş yolculuğumuzda şirketimiz bugün, plaka, levha, fayans, mozaik ve blok mermer şeklinde 40 ülkeyi aşan ihracatla Türkiyede önde gelen firmalar arasındadır. Kendi ocaklarımızdan çıkardığımız bu doğaltaşların hepsi kısa zamanda hem ülkemizde hemde Dünyada kalitesi, rengi, dokusu, sağlamlığı ve homojenliği ile tanınmış ve kabul görmüştür. Bunların içerisinde en değerlisi olan ve Amasya Klasik Bej olarak isim yapmış taşımızı medar-ı iftiharımız niteliğinde olduğunu belitmeden de geçemeyeceğim.

Endüstriyel anlamda kesilip parlatılabilen her cins taş mermer olarak kabul edilmektedir.

Milattan önceki devirlerde inşa edilen birçok eserde mermere rastlanılmaktadır. Tarihi antik tapınaklarda, heykellerde, saraylarda, Mısır Firavun Mezarlarında, pramitlerde, sur, kale ve stadyumlarda ve açık hava tiyatrolarında mermere sıklıkla rastlanılmaktadır. Günümüzde mermerin kullanım alanı çok daha genişlemiş, her türlü yapı ve sanatsal öğelerde kullanım alanı bulmuştur.

Dünyanın en zengin doğal taş oluşumlarının bulunduğu Alp-Himalaya kuşağında yer alan Türkiye çok çeşitli ve büyük miktarda mermer rezervine sahiptir. Türkiye bu kaynaklara ilaveten gelişmekte olan sanayisi ve üretimde kullandığı teknoloji ile dünyanın en önemli doğal taş üreticileri arasında yer almaktadır. Türkiyede mermer yatakları ve ocaklarının çok geniş bir coğrafyaya yayılması söz konusudur. Kuzeyden güneye, doğudan batıya her bölgede albenisi ve güzelliğiyle birçok mermer çeşidi mevcuttur.

Bizlere bol bol bahşedilmiş bu madenlerimizi, yer altı kaynaklarımızı, bizlere verilmiş olan bu hediyeyi, mermeri en titiz, planlı ve minimum zayiat ile katma değeri en yüksek şekilde nihaileştirmek bizlerin en önemli amacıdır. Bunu yaparken insan ve çevre odaklı bir çalışma yürütüyoruz. Argeden üretim planlamaya, sevk ve idareye, çevresel etkileşime, kapasite artırımına, sevkiyat ve stoklamaya, muhasebe ve satış pazarlamaya kadar her adımımızda en iyisini yapmaya ve özverili çalışmaya gayret ediyoruz.

Fimar Mermer Ocak işletmeciliğinde sahip olduğu tecrübe ile teknolojik gelişmeleri de bütünleştirerek profesyonel anlamda bir işletmecilik örneği sergilemektedir.26 yıllık doğal taş geçmişinde birçok zorlu aşamalardan geçmiş olması ve bu süre zarfında birçok doğal taş ile yakından ilgilenmiş olmak bizlere muazzam bir doğal taş sevgisi kazandırmıştır. Bu sevgiyle ve bilinçle şirketimiz taşa yatırım yapmaktan kaçınmamıştır. Bunu yaparken doğal kaynaklarımızın üretiminden satışına kadar her parçasını gerektiği şekilde her birimdeki çalışma arkadaşlarımız ile hassasiyetle değerlendirdiğimizi düşünüyoruz. Mozaik fabrikamızda çok küçük parçaları dahi işliyor ve geri dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Artık öyle mermer makineleri var ki bir kaneviçe gibi mermeri işleyebiliyorsunuz. Su jetleri ve CNC makinelerle tablolar yapabiliyor, taştan halılar örebiliyorsunuz.

Küçülen Dünyada ve rekabetin her alanda en üst seviyede olduğu günümüzde artık belirli standartlarda kaliteli ve alternatif ürün üretemediğiniz ve sürekliliği sağlayamadığınız zaman iş yapma şansınız kalmıyor. Küresel aktör olmak için, dünya ülkeleriyle rekabet edebilmek için bilinçli, sistemli ve programlı çalışmamız gerekmektedir.

Bu vesile ile şirketimizin almış olduğu birçok başarı belgesine ek olarak ISO belgelerinin tarafımıza layık görülmesi Fimar ailesi olarak bizlere sevinç yaşatmış ve gururlandırmıştır. Bu belgeleri almamızda, sahada çalışan arkadaşlarımızdan idari kadromuza kadar tüm mesai arkadaşlarıma emeği geçenlerin hepsine, bugün bu sevincimize ortak olan siz değerli katılımcılara ISO kadrosu olarak bu belgeyi bize layık gören başta TSE Başkanımız ve gıyabında tüm ISO çalışanlarına ayrı ayrı şükranlarımı arzeder saygılarımı sunarım” dedi.

Amasya Mermerler Derneği Başkanı Selami Çoban, mermerin Amasya’daki özel geçmişini anlattı. Çoban, “Fimar Holding, Amasya’mızın gururudur. Türk mermeri dünya’da öne çıktı. İlk olmak, öncü olmak, önder olmak, istihdam yaratmak, sektörde öncü olmak gibi özelliğe sahip Fimar Holding, bölgemizin ekonomisine büyük katkı sağlıyor” dedi.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir konuşmasında; “Fimar Holding, Amasyamızın ekonomisine katkı sağlayan büyük bir şirkettir. Sivas ilinden gelip Amasya’da Fimar Mermer, tarım, gıda ve kaplıca tesisleri ile ilimize ve bölgemize katmadeğer kazandıran büyük değerdir. Ben tüm Fimar ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

ISO Genel Başkanı Hulusi Şentürk’te bir konuşma yaparak Fimar Holding’in başarısından söz etti. ISO Genel Başkanı Hulusi Şentürk, “Sivas’ın bir atölyesinden başlayıp Fimar Holding’e dönüşen müteşebbisleri kutluyorum. Bugün dev mermer sahip ülkeyiz. Türkiye tomruk satışından vazgeçilmelidir. Kaliteye önem vermeliyiz. Kalite sürekli bir yolculuktur. Fimar Holding başarısını ortaya koymuştur. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

ISO Genel Başkanı Hulusi Şentürk kouşmasında “Dünyanın en önemli mermer yatakların Türkiye’de olduğunu, fakat yıllarca mermeri en fazla katleden ülkeler arasında yıllarca birincinin de yine Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2023 vizyonu olduğunu hatırlatan Şentürk, “Dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme iddiasında olan bir ülkeyiz. Dünyanın küresel gücü olma iddiasında olan bir ülkeyiz. ve bu iddiamız hepimizi heyecana boğuyor. Ancak ülkemizin bu iddiasını gerçekleştirmesinin olmazsa olmaz şartı, birçok sektörde küresel güç olmayı başarmış kurumların varlığına bağlıdır. Bizim sanayicimiz kendi alanında küresel güç olmadığı müddetçe, Türkiye’nin ekonomik anlamda küresel güç olması hayalden öteye geçmeyecektir. Bu küresel güçler bu alanlarda doğmak mecburiyetindedir. Elinde Allah’ın bahşettiği o doğal nimeti yine Allah’ın bahşettiği aklını kullanarak en verimli biçimde işleyerek, bunu rekabetin acımasızca yürüdüğü pazarlarda etkin bir biçimde pazarlayabilecek firmalarla Türkiye 2023 vizyonunu yakalayacaktır.” dedi.

İtalya ve İspanya gibi ülkelerin mermer sektöründe neden etkin oldukları hakkında görüşlerini açıklayan Şentürk Şöyle devam etti: “Bu ülkelerin sektördeki ağırlıkları mermerlerinin bizim mermerimizden daha iyi olması değil, tam tersi onların mermerleri bizimkindeki homojenliği yakalayamaz.

Onlar mermer teknolojisinde sürekli bir adım öndeler. Mermer ve kalite kelimeleri yan yana geldiğinde akla ilk gelen İtalya ve İspanya ‘dır. Bugün dev mermer ocaklarına sahip bir ülkeyiz, ama hala ülkemizde bir mermer laboratuvarı bulunmuyor. Ama İspanya ‘ya giderseniz dev mermer laboratuvarlarını görürsünüz. Siz değerli yöneticilere bu konuya hassasiyetle yaklaşmanızı rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Şentürk ISO 9001-14001-18001 belgelerini Fimar Holding’e verdi. Doğadan gelen bereket, işletmeciliğini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.